LP5900SDX-2.8 供应商
  • 公司
  • 型号
  • 品牌
  • 封装/批号
  • 数量
  • 地区
  • 日期
  • 说明
  • 询价
  • 制造商:National Semiconductor (TI)
  • 最大输入电压:5.5 V
  • 输出电压:2.8 V
  • 回动电压(最大值):0.15 V at 150 mA
  • 输出电流:0.15 A
  • 负载调节:0.001 % / mA
  • 输出端数量:1
  • 输出类型:Fixed
  • 最大工作温度:+ 85 C
  • 安装风格:SMD/SMT
  • 封装 / 箱体:LLP EP
  • 线路调整率:0.05 % / V
  • 最小工作温度:- 40 C
  • 封装:Reel
  • 工厂包装数量:4500
  • 电压调节准确度:+/- 2 %
产品特性
  • Input Voltage Range, 2.5 V to 5.5 V
  • Output Voltage Range, 1.5 V to 4.5 V
  • Stable with 0.47-μF Ceramic Input and Output Capacitors
  • No Noise Bypass Capacitor Required
  • Logic Controlled Enable
  • Thermal-Overload and Short-Circuit Protection
  • −40°C to 125°C Junction Temperature Range for Operation
  • Output Current, 150 mA
  • Low Output Voltage Noise, 6.5 μVRMS
  • PSRR, 75 dB at 1 kHz
  • Output Voltage Tolerance, ±2%
  • Virturally Zero IQ (Disabled), < 1 µA
  • Very Low IQ (Enabled), 25 μA
  • Start-up Time, 150 μs
  • Low Dropout, 80 mV Typ.
产品概述
The LP5900 is an LDO capable of supplying 150-mA output current. Designed to meet the requirements of RF and analog circuits, the LP5900 device provides low noise, high PSRR, low quiescent current, and low line transient response figures. Using new innovative design techniques the LP5900 offers class-leading device noise performance without a noise bypass capacitor.The device is designed to work with 0.47-μF input and output ceramic capacitors (no bypass capacitor required). The device is available in a DSBGA (YZR) package and a WSON package; the device is also available in an extremely thin DSBGA (YPF) package. For all voltage and package options available today, see the Package Option Addendum (POA) at the end of this data sheet. For any other fixed output voltages from 1.5 V to 4.5 V in 25-mV steps and all other package options, contact your local TI Sales office.
LP5900SDX-2.8 数据手册
数据手册 说明 数量 操作
LP5900SDX-2.8/NOPB
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 6-WSON (2.2x2.5)