LP3985IM5X-4.7 供应商
  • 公司
  • 型号
  • 品牌
  • 封装/批号
  • 数量
  • 地区
  • 日期
  • 说明
  • 询价
  • 制造商:National Semiconductor (TI)
  • 最大输入电压:6 V
  • 输出电压:4.7 V
  • 回动电压(最大值):0.002 V at 1 mA, 0.035 V at 50 mA, 0.07 V at 100 mA, 0.1 V at 150 mA
  • 输出电流:0.15 A
  • 输出端数量:1
  • 输出类型:Fixed
  • 最大工作温度:+ 125 C
  • 安装风格:SMD/SMT
  • 封装 / 箱体:SOT-23
  • 最大功率耗散:250 mW
  • 最小工作温度:- 40 C
  • 封装:Reel
  • 工厂包装数量:3000
  • 电压调节准确度:+/- 2 %
产品特性
  • Input Voltage: 2.5 V to 6 V
  • 100-mV Maximum Dropout with 150-mA Load
  • 150-mA Verified Output
  • 50-dB PSRR at 1 kHz at VIN = VOUT + 0.2 V
  • ≤ 1.5-µA Quiescent Current when Shut Down
  • Fast Turn-On time: 200 µs (typ.)
  • 30-µVRMS Output Noise (typical) over 10 Hz to 100 kHz
  • −40°C to 125°C Junction Temperature Range for Operation
  • Logic Controlled Enable
  • Stable with Ceramic and High-Quality Tantalum Capacitors
  • Fast Turnon
  • Thermal Shutdown and Short-Circuit Current Limit
产品概述
The LP3985 is designed for portable and wireless applications with demanding performance and space requirements. LP3985 performance is optimized for battery-powered systems to deliver ultra low noise, extremely low dropout voltage, and low quiescent current. Regulator ground current increases only slightly in dropout, further prolonging the battery life.The LP3985 is stable with a small 1-µF ±30% ceramic or high-quality tantalum output capacitor. The DSBGA requires the smallest possible PC board area – the total application circuit area can be less than 2 mm × 2.5 mm, a fraction of a 1206 case size.An optional external bypass capacitor reduces the output noise without slowing down the load transient response. Fast startup time is achieved by utilizing an internal power-on circuit that actively pre-charges the bypass capacitor.Power supply rejection is better than 50 dB at low frequencies and starts to roll off at 1 kHz. High power supply rejection is maintained down to low input voltage levels common to battery operated circuits.The device is ideal for mobile phone and similar battery-powered wireless applications. It provides up to 150 mA, from a 2.5-V to 6-V input. The LP3985 consumes less than 1.5 µA in disable mode and has fast turn-on time less than 200 µs.The LP3985 is available with fixed output voltages from 2.5 V to 5 V. Contact Texas Instruments Sales for specific voltage option needs.
LP3985IM5X-4.7 数据手册
数据手册 说明 数量 操作
LP3985IM5X-4.7
Micropower, 150mA Low-Noise Ultra Low-Dropout CMOS Voltage Regulator