LP2985AIM5-1.8 供应商
  • 询价
  • 制造商:National Semiconductor (TI)
  • 最大输入电压:16 V
  • 输出电压:1.8 V
  • 回动电压(最大值):0.15 V at 50 mA, 0.35 V at 150 mA
  • 输出电流:0.15 A
  • 输出端数量:1
  • 输出类型:Fixed
  • 最大工作温度:+ 125 C
  • 安装风格:SMD/SMT
  • 封装 / 箱体:SOT-23
  • 线路调整率:0.014 % / V
  • 最小工作温度:- 40 C
  • 封装:Reel
  • 工厂包装数量:1000
  • 电压调节准确度:+/- 2.5 %
产品特性
  • Wide Supply Voltage Range: 2.2 V to 16 V
  • Ensured 150-mA Output Current
  • Requires Minimum External Components
  • Stable With Low-ESR Output Capacitor
  • < 1-µA Quiescent Current When Shut Down
  • Low Ground Pin Current at all Loads
  • Output Voltage Accuracy 1% (A Grade)
  • High Peak Current Capability
  • Low ZOUT: 0.3-Ω Typical (10 Hz to 1 MHz)
  • Overtemperature/Overcurrent Protection
  • −40°C to +125°C Junction Temperature Range
产品概述
The LP2985LV-N is a 150-mA, fixed-output voltage regulator designed to provide high performance and low noise in applications requiring output voltages ≤ 2 V.Using an optimized vertically integrated PNP (VIP) process, the LP2985LV-N delivers unequaled performance in all specifications critical to battery-powered designs: Ground Pin Current: Typically 825 µA at 150-mA load, and 75 µA at 1-mA load. Enhanced Stability: The LP2985LV-N is stable with output capacitor equivalent series resistance (ESR) as low as 5 mΩ, which allows the use of ceramic capacitors on the output.Sleep Mode: Less than 1-µA quiescent current when ON/OFF pin is pulled low.Precision Output: 1% tolerance output voltages available (A grade). Low Noise: By adding a 10-nF bypass capacitor, output noise can be reduced to 30 µV (typical).
LP2985AIM5-1.8 数据手册
数据手册 说明 数量 操作
LP2985AIM5-1.8
Micropower 150 mA Low-Noise Low-Dropout Regulator in SOT-23 and micro SMD packages for Applications
17 Pages页,547K 查看
LP2985AIM5-1.8/NOPB
V REG, LINEAR, 1.8V, SMD; Voltage Regulator Type:LDO Fixed Positive; Voltage, Input Max:16V; Voltage, Output Max:1.8V; Max Output Current:0.15A; Voltage, Dropout:0.28V; Percentage Accuracy:1%; No. of Outputs:1; Voltage, Supply Min:2.8V; Voltage, Supply Max:16V; Termination Type:SMD; Case Style:SOT-23; No. of Pins:5; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C