LM9076BMAX-3.3 供应商
  • 公司
  • 型号
  • 品牌
  • 封装/批号
  • 数量
  • 地区
  • 日期
  • 说明
  • 询价
  • 制造商:National Semiconductor (TI)
  • 最大输入电压:40 V
  • 输出电压:3.3 V
  • 回动电压(最大值):0.05 V at 10 mA, 0.25 V at 150 mA
  • 输出电流:0.15 A
  • 负载调节:60 mV
  • 输出端数量:1
  • 输出类型:Fixed
  • 最大工作温度:+ 125 C
  • 安装风格:SMD/SMT
  • 封装 / 箱体:SOIC-8 Narrow
  • 线路调整率:35 mV
  • 最小工作温度:- 40 C
  • 封装:Reel
  • 工厂包装数量:2500
  • 电压调节准确度:+/- 3 %
产品特性
  • Available with 5.0V or 3.3V Output Voltage
  • Ultra Low Ground Pin Current, 25 μA Typical for 100 μA Load
  • VOUT Initial Accuracy of ±1.5%
  • VOUT Accurate to ±3% Over Load and Temperature Conditions
  • Low Dropout Voltage, 200 mV Typical with 150 mA Load
  • Low Off State Ground Pin current for LM9076BMA
  • Delayed RESET Output Pin for Low VOUT Detection
  • +70V/-50V Voltage Transients
  • Operational VIN up to +40V
产品概述
The LM9076 is a ±3%, 150 mA logic controlled voltage regulator. The regulator features an active low delayed reset output flag which can be used to reset a microprocessor system at turn-ON and in the event that the regulator output voltage falls below a minimum value. An external capacitor programs a delay time interval before the reset output pin can return high.Designed for automotive and industrial applications, the LM9076 contains a variety of protection features such as thermal shutdown, input transient protection and a wide operating temperature range. The LM9076 uses an PNP pass transistor which allows low drop-out voltage operation.