LM4128CMFX-1.8 供应商
  • 公司
  • 型号
  • 品牌
  • 封装/批号
  • 数量
  • 地区
  • 日期
  • 说明
  • 询价
  • 制造商:National Semiconductor (TI)
  • 产品:Voltage References
  • 拓扑结构:Series References
  • 参考类型:Precision
  • 输出电压:1.8 V
  • 初始准确度:0.5 %
  • 平均温度系数(典型值):100 PPM/C
  • 串联 VREF - 输入电压(最大值):6 V
  • 分流电流(最大值):20 mA
  • 最大工作温度:+ 125 C
  • 封装 / 箱体:SOT-23
  • 封装:Reel
  • 最小工作温度:- 40 C
  • 安装风格:SMD/SMT
  • 工厂包装数量:3000
产品特性
  • Output Voltage Initial Accuracy 0.1%
  • Low Temperature Coefficient 75 ppm/°C
  • Low Supply Current, 60 µA
  • Enable Pin Allowing a 3 µA Shutdown Mode
  • Up to 20 mA Output Current
  • Voltage Options 1.8V, 2.048V, 2.5V, 3.0V, 3.3V, 4.096V
  • Custom Voltage Options Available (1.8V to 4.096V)
  • VIN Range of VREF + 400 mV to 5.5V @10 mA
  • Stable with Low ESR Ceramic Capacitors
  • 5-Pin SOT-23 Package
  • −40°C to 125°C Junction Temperature Range
产品概述
Ideal for space critical applications, the LM4128 precision voltage reference is available in the SOT-23 surface-mount package. The LM4128’s advanced design eliminates the need for an external stabilizing capacitor while ensuring stability with capacitive loads up to 10 µF, thus making the LM4128 easy to use.Series references provide lower power consumption than shunt references, since they do not have to idle the maximum possible load current under no load conditions. This advantage, the low quiescent current (60 µA), and the low dropout voltage (400 mV) make the LM4128 ideal for battery-powered solutions.The LM4128 is available in four grades (A, B, C, and D) for greater flexibility. The best grade devices (A) have an initial accuracy of 0.1% with ensured temperature coefficient of 75 ppm/°C or less, while the lowest grade parts (D) have an initial accuracy of 1.0% and a tempco of 100 ppm/°C.