LM340T-15 供应商
  • 公司
  • 型号
  • 品牌
  • 封装/批号
  • 数量
  • 地区
  • 日期
  • 说明
  • 询价
  • 制造商:National Semiconductor (TI)
  • 输出类型:Fixed
  • 极性:Positive
  • 输出电压:15 V
  • 输出电流:1 A
  • 负载调节:150 mV
  • 最大输入电压:35 V
  • 线路调整率:150 mV
  • 最大工作温度:+ 125 C
  • 安装风格:Through Hole
  • 封装 / 箱体:TO-220-3
  • Input Voltage MIN:17.7 V
  • 最小工作温度:0 C
  • 输出端数量:1
  • 封装:Tube
  • PSRR / 脉动抑制(典型值):80 dB
  • 工厂包装数量:45
产品特性
  • Output Current up to 1.5 A
  • Available in Fixed 5-V, 12-V, and 15-V Options
  • Output Voltage Tolerances of ±2% at TJ = 25°C (LM340A)
  • Line Regulation of 0.01% / V of at 1-A Load (LM340A)
  • Load Regulation of 0.3% / A (LM340A)
  • Internal Thermal Overload, Short-Circuit and SOA Protection
  • Available in Space-Saving SOT-223 Package
  • Output Capacitance Not Required for Stability
产品概述
LM340T-15 数据手册
数据手册 说明 数量 操作
LM340T-15
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 1.5A TO-220-3