LM2594HVMX-12 供应商
- 公司
- 型号
- 品牌
- 封装/批号
- 数量
- 地区
- 日期
- 说明
- 询价
TI
原厂原装
22+ -
上海市
一级代理原装
TI/NS
SOP-8
21+ -
上海市
原装现货,品质为先!请来电垂询!
TI
28000
苏州
SOP8
21+ -
杭州
只做原装现货,大量现货热卖
SOIC-8
2478
原装可开发票
- 制造商:National Semiconductor (TI)
- 输出电压:12 V
- 输出电流:0.5 A
- 开关频率:173 KHz
- 安装风格:SMD/SMT
- 封装 / 箱体:SOIC-8 Narrow
- 封装:Reel
- 输出端数量:1
产品特性
- New product available: LMR36506 3-V to 65-V 0.6-A ultra-small synchronous buck converter
- LMR36506 3-V to 65-V 0.6-A ultra-small synchronous buck converter
- For faster time to market: TPSM365R6 3-V to 65-V, 600-mA/300-mA synchronous buck power module
- TPSM365R6 3-V to 65-V, 600-mA/300-mA synchronous buck power module
- 3.3-V, 5-V, 12-V, and adjustable output versions
- Adjustable version output voltage range: 1.2 V to 37 V (57-V for the HV version), ±4% maximum over line and load conditions
- Available in 8-pin surface-mount SOIC and 8-pin PDIP packages
- Ensured 0.5-A output current
- Input voltage range up to 60 V
- Requires only four external components
- 150-kHz fixed-frequency internal oscillator
- TTL shutdown capability
- Low power standby mode, I Q typically 85 µA
- High efficiency
- Uses readily-available standard inductors
- Thermal shutdown and current-limit protection
- Create a custom design using the LM2594HV with the WEBENCH Power Designer
产品概述
The LM2594xx series of regulators are
monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down
(buck) switching regulator, capable of driving a 0.5-A load with excellent line and
load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3 V, 5 V,
12 V, and an adjustable output version, and are packaged in a 8-pin PDIP and a 8-pin