3540S-1-503L
旋转 - 线性- RoHS:无铅 / 符合限制有害物质指令(RoHS)规范要求
- 包装方式:散装
更新日期:2024-04-01 00:04:00
3540S-1-503L
旋转 - 线性产品简介:POT 50K OHM 7/8" RD WW
- 包装方式:散装
- 标准包装:5
- 类别:电位计,可变电阻器
- 家庭:旋转 - 线性
- 系列:3540
- 电阻(欧姆):50k
- 功率(瓦特):2W
- 容差:±5%
- 温度系数:±50ppm/°C
- 匝数:10
- 调节型:侧面调节
- 电阻材料:绕线
- 端接类型:焊片
- 触动器长度:0.812"(20.62mm)
- 触动器类型:开槽轴
- 触动器直径:0.250"(6.34mm)
- 尺寸 - 主体:圆形 - 0.875" 直径 x 0.750" L(22.23mm x 19.05mm)
- 安装类型:面板安装
- 包装:散装
3540S-1-503L 数据手册
| 数据手册 | 说明 | 数量 | 操作 |
|---|---|---|---|
3540S-1-503L
POTENTIOMETER, 50K; Track Resistance:50kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:10; Resistance Tolerance:± 5%; Voltage Rating:447VAC; Series:3540S; Power Rating:3W; Potentiometer Mounting:Panel; Adjustment Type:Shaft; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Body Diameter:22.2mm; External Length / Height:19mm; Full Power Rating Temperature:40°C; Mounting Type:Panel; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Proof Voltage:1000V; Resistance:50kohm; Resistor Element Material:Variable Rotary Wirewound; Resolution %:0.011%; Rotational Life Cycle... |
2页,229K | 查看 |
3540S-1-503L
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug |