STM32F103VET6 供应商
  • 询价
  • 核心:ARM Cortex M3
  • 处理器系列:STM32
  • 数据总线宽度:32 bit
  • 最大时钟频率:72 MHz
  • 程序存储器大小:512 KB
  • 数据 RAM 大小:64 KB
  • 片上 ADC:Yes
  • 工作电源电压:2.5 V, 3.3 V
  • 工作温度范围:- 40 C to + 85 C
  • 封装 / 箱体:LQFP-100
  • 可用 A/D 通道:16
  • 高度:1.4 mm
  • 接口类型:CAN, I2C, SPI, USART, USB
  • 长度:14 mm
  • 最大工作温度:+ 85 C
  • 最小工作温度:- 40 C
  • 可编程输入/输出端数量:80
  • 定时器数量:8
  • 封装:Tray
  • 程序存储器类型:Flash
  • 工厂包装数量:90
  • Supply Voltage - Max:3.6 V
  • Supply Voltage - Min:2 V
  • 宽度:14 mm
STM32F103VET6 数据手册
数据手册 说明 数量 操作
STM32F103VET6
April 2011 Doc ID 14611 Rev 8 1/130 1 STM32F103xC STM32F103xD STM32F103xE High-density performance line ARM-based 32-bit MCU with 256 to 512KB Flash, USB, CAN, 11 timers, 3 ADCs, 13 communication interfaces Features ■ Core: ARM 32-bit Cortex?-M3 CPU – 72 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access – Single-cycle multiplication and hardware division ■ Memories – 256 to 512 Kbytes of Flash memory – up to 64 Kbytes of SRAM – Flexible static memory controller with 4 Chip Select. Supports Compact Flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories – LCD parallel interface, 8080/6800 modes ■ Clock, reset and supply management – 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os – POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD) – 4-to-16 MHz crystal oscillator – Internal 8 MHz factory-trimmed RC – Internal 40 kHz RC with calibration – 32 kHz oscillator for RTC with calibration ■ Low power – Sleep, Stop and Standby modes –V BAT supply for RTC and ba
130页,1.89M 查看
STM32F103VET6_1188
130页,1.89M 查看
STM32F103VET6_1188