STM32F103RBT6 供应商
  • 公司
  • 型号
  • 品牌
  • 封装/批号
  • 数量
  • 地区
  • 日期
  • 说明
  • 询价
  • 制造商:STMicroelectronics
  • 产品种类:ARM Microcontrollers (MCU)
  • 核心:ARM Cortex M3
  • 处理器系列:STM32F103x
  • 数据总线宽度:32 bit
  • 最大时钟频率:72 MHz
  • 程序存储器大小:128 KB
  • 数据 RAM 大小:20 KB
  • 片上 ADC:Yes
  • 工作电源电压:2 V to 3.6 V
  • 工作温度范围:- 40 C to + 105 C
  • 封装 / 箱体:LQFP-64
  • 安装风格:SMD/SMT
  • A/D 位大小:12 bit
  • 可用 A/D 通道:16
  • 高度:1.4 mm
  • 接口类型:CAN, I2C, SPI, USART, USB
  • 长度:10 mm
  • 最大工作温度:+ 85 C
  • 最小工作温度:- 40 C
  • 可编程输入/输出端数量:51
  • 定时器数量:4
  • 封装:Tray
  • 程序存储器类型:Flash
  • 工厂包装数量:160
  • Supply Voltage - Max:3.6 V
  • Supply Voltage - Min:2 V
  • 宽度:10 mm
STM32F103RBT6 数据手册
数据手册 说明 数量 操作
STM32F103RBT6
Preliminary Data This is preliminary information on a new product now in development or undergoing evaluation. Details are subject to change without notice. July 2007 Rev 2 1/67 1 STM32F103x6 STM32F103x8 STM32F103xB Performance line, ARM-based 32-bit MCU with Flash, USB, CAN, seven 16-bit timers, two ADCs and nine communication interfaces Features ■ Core: ARM 32-bit Cortex?-M3 CPU – 72 MHz, 90 DMIPS with 1.25 DMIPS/MHz – Single-cycle multiplication and hardware division – Nested interrupt controller with 43 maskable interrupt channels – Interrupt processing (down to 6 CPU cycles) with tail chaining ■ Memories – 32-to-128 Kbytes of Flash memory – 6-to-20 Kbytes of SRAM ■ Clock, reset and supply management – 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os – POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD) – 4-to-16 MHz quartz oscillator – Internal 8 MHz factory-trimmed RC – Internal 32 kHz RC – PLL for CPU clock – Dedicated 32 kHz oscillator for RTC with calibration ■ Low power – Sle
67页,1.06M 查看
STM32F103RBT6_1157
67页,1.06M 查看
STM32F103RBT6_1157